Blog

Ticari Araç Kullananlar Neden SRC Belgesi Alması Gerekmektedir?

Sürekli duyduğunuz SRC belgelerinin ne işe yaradığını biliyor musunuz? SRC Belgeleri; Yük ve yolcu taşımacılığı yapan ve yapmak isteyen tüm ticari araç sürücülerinin alması gereken bir belgedir. Diğer tanımıyla SRC; Kara yolu taşımacılığı ve ticari yolcu taşımacılığı yapan araç sürücülerinin belgesidir. SRC belgesi olmadan yük ve yolcu taşımacılığı yapmak yasaktır. Yük ve yolcu taşımacılığı yapacaksanız, SRC belgesi mutlaka almanız gerekmektedir.

Peki karayolu üzerinde ticari eşya ve ticari yolcu taşımacılığı yapan kişilerde, hangi belgelerin bulunması gerekiyor?

Bu sürücülerde uygun sınıf Ehliyet, SRC 1-2-3-4 ve Psikoteknik raporu bulundurulmalıdır. Bu belgeleri almak için birtakım sınavlar ve testler uygulanmaktadır.

Firmanıza Kayıtlı Araç Sürücüleri Neden SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 eğitimlerini almaları gerekmektedir?

Beylikdüzü Kaya SRC belgesi, SRC1 belgesi uluslararası yolcu taşımacılığı, SRC2 belgesi yurtiçi şehirler arası yolcu taşımacılığı, SRC3 uluslarlarası yük-eşya-kargo taşımacılığı, SRC4 belgesi ise yurtiçi şehirler arası yük taşımacılığı yapanlar içindir. Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre firmaya kayıtlı olan kamyon, kamyonet, minibüs, çekici, ufak araç gibi tescilli araçları kullanan sürücülerin mutlaka SRC belgelerinden ilgili olanını almaları gerekmektedir. Sürücülerin kullandıkları araç türüne göre SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 belgelerini edinmeleri mutlaka gerekmektedir.

Yetki belgesine sahip olan firmalar ve araç sürücüleri ile alakalı birçok düzenleme bulunuyor. Şirketler ve sürücüler cezalar ve yaptırımlara maruz kalmamak için, ilgili kanuni hususlara dikkat etmelidirler. Para ve uyarı cezalarının dışında, belgelerin iptali ve faaliyetlerin durdurularak araçların trafikten men edilmesine kadar, yaptırımlar uygulanmaktadır.

Sürücü ister aracın sahibi olsun veya olmasın hiç fark etmez, çalıştığı sınıfa göre mutlaka SRC belgesi bulundurmak durumundadır. Bazı firmalar sürücülerine SRC belgesi aldırırken, bazen de kişilerden bireysel olarak almalarını talep ederler. SRC belgesi olmayan ticari araç sürücüleri yasalar gereğince bu tür araçları kesinlikle kullanamazlar. Ticari araç sürücülüğü yapmak ve ilerde belgenin kendisine gerekli olacağını düşünenler, SRC belgelerinin kendileri için uygun olanını şimdiden almalıdırlar. SRC belgesi olmadan ticari araç kullanan sürücüler kendileri ceza yedikleri gibi, aynı zamanda araç sahibi firmanın da ceza yemesini sağlarlar.

SRC belgesi olmayan şoförler ilgili şirket aracı ile kaza yaptıkları durumda, sigorta şirketleri araç sigortalı dahi olsa, kesinlikle zararı ödemezler. SRC belgesi alanda uzman ve güvenilir bir kurumlardan alınmalıdır. Size en doğru SRC belgesini kazandıracak kurumu, referanslarına bakarak tercih edebilirsiniz.

 

Size en uygun SRC belgesini bizlere ulaşarak öğrenebilir ve alabilirsiniz.

Beylikdüzü Kaya SRC Belgesi

0212 967 00 12 – 0544 218 47 47

SRc belgesi cezası firmalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir